Choć wszawica jest powszechnie znaną i doskonale rozpoznaną chorobą, to nadal budzi niepotrzebne obawy. Wynikają one przede wszystkim z utrwalonego poglądu, że wszy na głowie to domena osób będących na bakier z higieną. Nic z tych rzeczy. Nosicielem wszawicy może być każdy, również dzieci z tzw. dobrych, bogatych domów. Dobra informacja jest taka, że istnieją już skuteczne preparaty na wszy, które pozwalają błyskawicznie poradzić sobie z tym problemem, o czym więcej przeczytasz w naszym poradniku.
Jak działa preparat na wszy?
Dawne, tak zwane domowe metody leczenia wszawicy, dziś nie mają już żadnego sensu. Są kłopotliwe, mogą powodować dodatkowy dyskomfort, a ich skuteczność jest mocno wątpliwa. Mamy tutaj na myśli takie babcine metody, jak m.in.: płukanie włosów roztworem wody z octem lub solą, mycie sokiem z cebuli czy… smarowanie majonezem.
Wielu rodziców – dzieci stanowią główną grupę ryzyka wszawicy – sięga po szampony na wszy, przy czym warto zaznaczyć, że nie jest to optymalne rozwiązanie. Skuteczność szamponów jest różna, kurację trzeba powtarzać, a niektóre dzieci wręcz histerycznie reagują na mycie włosów, co tylko potęguje stres.
Preparaty na wszy działają zupełnie inaczej. Przede wszystkim ich aplikacja (spryskanie włosów) jest bardzo łatwa i szybka, a te najlepsze produkty eliminują do 100% wszy i gnid (jaj pasożytów) już po pierwszym użyciu. Jest to zatem rozwiązanie rekomendowane rodzicom, którym zależy na bardzo szybkim pozbyciu się problemu wszawicy i tym samym zaoszczędzeniu dziecku nieprzyjemnych objawów choroby, na czele z silnym świądem skóry głowy.
Jaki preparat na wszy wybrać? Oto najważniejsze kryteria
Przede wszystkim pamiętaj, że te naprawdę dobre i bezpieczne preparaty na wszy są dostępne w aptekach – o rekomendowany produkt możesz zapytać zaufanego farmaceutę.
Wybierając środek na wszy zwróć uwagę na kilka istotnych szczegółów:
- Skuteczność – czy producent deklaruje wyeliminowanie wszy i gnid już po pierwszej aplikacji?
- Wydajność– najlepsze preparaty na wszy są na tyle wydajne, że jedno opakowanie może wystarczyć na leczenie dwóch osób (przydatne, gdy wszawicę ma np. rodzeństwo).
- Bezpieczeństwo stosowania– koniecznie upewnij się, że dany preparat nie zawiera środków owadobójczych (pestycydów), dzięki czemu jest bezpieczny dla człowieka i środowiska, a przy tym nie ma ryzyka uodpornienia się wszy na składniki preparatu.
- Atesty– sprawdź, czy dany produkt przeszedł pełną ocenę toksykologiczną i badania w kierunku działania uczulającego na skórę oraz czy posiada Atest Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. To również ma bezpośrednie przełożenie na bezpieczeństwo jego stosowania.
Więcej o tym, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze preparatu na wszy, przeczytasz w artykule na stronie https://nitolic.pl/artykuly/wybieramy-dobry-preparat-na-wszy-i-gnidy-dla-dziecka-czym-warto-sie-kierowac/.
Nie tylko leczenie, ale też profilaktyka
Choć leczenie wszawicy jest dziś stosunkowo łatwe i szybkie, to jednak nadal dużo lepszym pomysłem jest zapobieganie tej chorobie. Podstawą jest uczulenie dziecka, aby przestrzegało uniwersalnych zasad higienicznych, czyli:
- Nie pożyczało i nie korzystało z czyichś przyborów toaletowych, czapek, szalików etc.;
- Zawsze miało związane włosy, jeśli nosi dłuższą fryzurę;
- Unikało dotykania głową podłogi w przedszkolu.
Oczywiście trudno jest oczekiwać, że dziecko – zwłaszcza w wieku przedszkolnym – będzie sumiennie przestrzegać tych zasad. Stąd rodzice mogą i powinni sięgnąć po odpowiedni preparat zapobiegający wszawicy, który zapewnia skuteczną ochronę przed pasożytami do momentu ponownego umycia głowy.
Takie preparaty wydzielają przyjemny zapach, nie tłuszczą włosów, nie brudzą ubrania, a ich aplikacja zajmuje dosłownie kilka sekund. To najlepszy sposób na zminimalizowanie ryzyka wszawicy, zarówno w przedszkolu i szkole, jak i podczas wycieczki, obozu czy kolonii, o czym więcej przeczytasz w artykule na stronie https://nitolic.pl/artykuly/jaki-preparat-stosowac-zapobiegawczo-na-wszy/.
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
Producent/Podmiot prowadzący reklamę ICB Pharma Sp. J.